Pěstování
Pěstuješ rostliny i svou zahradnickou trpělivost.
NEŽ SE PUSTÍŠ DO AKCE, ZAMYSLI SE, jak bude probíhat péče o zelené ratolesti.
Když zahradničíš na větších plochách, měl/a bys uvažovat o systému pěstování podle tratí. Tento efektivní systém vystihuje, kolik živin, vody a slunce rostliny potřebují, aby byl výnos maximální.
Do zeleniny první trati patří veškerá plodová zelenina (rajčata, okurky, lilek, paprika, tykve, patisony), košťálová zelenina (květák, brokolice, kapusta, zelí), brambory, kukuřice a celer. Jedná se o druhy, které milují pohnojenou půdu. Na podzim do půdy zaryješ hnůj, nebo na jaře na záhon navrstvíš kompost.
Zelenina první trati je nejžíznivější a musíš ji chovat jako v bavlnce, půdu okolo kypřit a plét. Jakmile rostliny zesílí, velké listy zem překryjí a udržování záhonu je snazší. Plodové zelenině dopřej maximum slunečních paprsků.
Zamotanější to je s ranými kedlubnami, uvádí se v první trati, ale stačí jim méně vyhnojená půda. Mají-li kedlubny moc živin, stává se, že začnou praskat
.....
Kořenová a cibulová zelenina patří do tzv. druhé trati. Mrkev, petržel, ředkev, červená řepa, ředkvičky, mangold, pastiňák, černý kořen, pór, pažitka, česnek, cibule, šalotka mají vysoké nároky na obsah humusu v půdě, ale přímé hnojení nesnáší. V praxi to znamená, že je naseješ na pohnojený záhon až druhý rok. Na začátku, kdy rostliny startují, hodně zalévej. Tato zelenina má poměrně malé listy, proto nezanedbávej časté pletí, včasné jednocení a průběžné kypření půdy.
Pozor na celer, jako jediný z kořenové zeleniny, patří do první trati a krásně poroste na živinami nabitém záhoně
.....
A jdeme do třetí trati. Tam potkáš fazole, hrášek, bob, špenát, salát, někdy tady narazíš i na cibuli a česnek. Záleží na kvalitě půdy, se kterou pracuješ. Když to shrnu, je to zelenina, která nesnáší přímé hnojení a nemá v oblibě vysoký obsah dusíku v půdě, proto ji pěstuj dva roky po tom, co jsi hnojil/a.
Pro ty, kdo mají zahradu kapesních rozměrů, pěstují ve vyvýšených záhonech nebo v truhlících – sázej zeleninu do skupin. Pohromadě se bude dařit druhům, které mají mělké kořeny a těm, které naopak koření hluboko (rajčata + salát). Vedle sebe střídej vysoké rostliny s těmi nízkými (tyčkové fazole + jahody). Rostliny na malém záhoně rotuj, tzn. zkus pro zeleninu stejné čeledi (s výjimkou rajčat) vybrat příští rok jiné stanoviště. V zahradnických knihách i na internetu najdeš desítky kombinací rostlin, které by se měly pěstovat společně, včetně výčtu nevhodných zelených sousedů.