Zajisti si sezónní příděl ovoce podle vlastní potřeby...

Jahod, malin, borůvek není nikdy dost!

JAHODY

JAHODY MŮŽEŠ SKLÍZET OD JARA DO PODZIMU. Pěstuješ v květináčích, koších, pytlích, na záhonech, záleží jen na odrůdě, kterou vybereš. 

Vyber místo, kde je plné slunce, propustná a výživná půda. Na stejném místě bys před rokem neměl/a pěstovat rajčata, brambory, nebo chryzantémy. Mladé rostliny zasaď na konci léta v úrovni terénu, příští sezónu a ve třetím roce budou nejvíce rodit. Jak daleko od sebe sazeničky rozmístit? Spon souvisí s druhem odrůdy. Na záhoně se sází po 45 cm, v řádcích 75 cm od sebe.

Jahodníky můžeš podložit slámou nebo kartonem, plody nebudou tolik špinavé a nebudou zahnívat. Jakmile přestanou plodit, sestřihni listy o třetinu. 

Starší rostliny mohou napadat choroby. Zkus je průběžně omladit pomocí šlahounů. Jakmile první rostlinka na šlahounu zesílí, ustřihni ji, plytce zasaď a zalévej. Pokud máš s pravidelným zaléváním problém, jenom sazeničku přihrň hlínou a nechej ji dál přikrmovat mateční rostlinou. Jakmile silněji zakoření, šlahoun přestřihni a přesaď ji na finální místo.

Jahody jsou ovoce, u kterého se rozhodně domácí produkce vyplatí, ty z obchodu se jim chutí ani nepřibližují.

Jahody nepatří do lednice, nejlépe je jez čerstvě utržené ještě nahřáté od slunce. Chuť je potom maximální.
......
Lesními jahodami s úžasnou vůní můžeš lemovat záhony, nechat je růst pod ploty. Snadno je napěstuješ ze semínek.
.....

Lesní jahody

KANADSKÉ BORŮVKY

IDEÁLNÍ OVOCE DO KVĚTINÁČŮ A MALÝCH ZAHRAD.  Milují vlhkou a kyselou půdu. Nejlépe je jim na plném slunci, ale zvládnou i částečné přistínění. Prostokořenné keříky sázej v druhé půlce podzimu a brzy na jaře, ty v kontejneru po celý rok. Keříky rozmísťuj ve vzdálenosti minimálně 1 metr. Při sázení do půdy promíchej hlínu s zkompostovaným jehličím, kůrou nebo rašelinou. Na jaře keříky zamulčuj stejným materiálem. Podaří se ti tak zachovat kyselost půdy. 

Když chceš ozobávat borůvky v květináči na terase, je nejjednodušší poohlídnout se po substrátu pro kyselomilné rostliny, mají ho v každém hobby marketu,. Vyber pořádně velikou nádobu. Nový kontejner bude 2x větší oproti původnímu. Příliš velký květináč způsobí, že kořeny stagnují a špatně absorbují vodu a živiny. Substrát odlehči jemným šťerkem nebo perlitem.

Kanadské borůvky nepotřebují zvláštní pozornost. Jsou částečně samosprašné, tzn. i na jednom osamoceném keříku se bobule urodí. Budeš-li opečovávat více keříků a opylovači odvedou svou práci, budeš mít bohatší sklizeň. Rostliny v květináčích musíš pravidelně zalévat a v sezóně přihnojovat.  

Pro ty, kdo zahradničení berou dost vážně – zálevej borůvky dešťovkou. Voda z řádu bývá zásaditá a mění ph půdy.  

Bobule sklízej průběžně, jak budou v létě dozrávat. 

Kanadské borůvky se ořezávají v předjaří, když můžeš hezky vidět narašené pupeny. Větvičky bez pupenů jsou omrzlé a můžeš je odstranit. Větve s největšími pupeny ponesou v létě nejvíce ovoce. U dobře rostlých starších keřů platí pravidlo, že se neseřezává více jak čtvrtina výhonů.  

Natrefíš-li na odrůdu, jejíž plody si zamiluješ, můžeš zkusit si ji nařízkovat. Dřevnaté řízky budou mít cca 10 cm, spodní konec řízků namočíš do růstového stimulátoru, který pořídíš v zahradnických potřebách, umístíš do kelímku a zasypeš univerzálním substrátem smíchaným s perlitem. Půdu budeš udržovat vlhkou, dokud řízky nezakoření. 

Rostou-li na tvé zahradě spokojeně rhododendrony, azalky, kamélie, vřesy nebo magnólie, bude se tam dobře dařit kanadským borůvkám. Tyto rostliny totiž milují kyselé půdy. 
.....
Keře vypadají skvěle a to především na podzim, kdy se listy zbarvují do oranžova a červena.
.....
Kanadské borůvky jsou super-potravina, kterou milují všichni. Nemusíš přemýšlet, jak je uskladnit, protože zmizí jen co zmodrají. 
.....

Kanadské borůvky

MALINY

Plná energetizující chuť malin tě osvěží v parném létě. Keře maliníků tě vytáhnou na procházku do odlehlejších koutů zahrady. Maliník si libuje ve vlhčí a mírně kyselé půdě, čím více slunce dostane, tím více malin se urodí. 

Prostokořenné sazenice se sází v druhé polovině podzimu cca 50 cm od sebe v řadách 2 m vzdálených, sazenice se zakopávajáí mělce, jinak uhnívají, a hned se seříznou o cca 20 cm, jakmile se začnou objevovat boční výhony, je možné původní pahýl u země odříznout (u jednou plodících odrůd se objeví zelené výhony, ale plodit budou až o rok později). 

Kontejnerové maliny sázíš po celý rok, v prvním roce je pravidelně zaléváš v závislosti na počasí.

Maliny se budou zelenat a následně bohatě červenat, když je na jaře přihnojíš, zamulčuješ a během suchého léta 1x týdně zaleješ. 

Z ekonomického hlediska je lepší, když na podzim nakoupíš prostokořenné sazenice. Jejich nevýhoda spočívá v tom, že je musíš prakticky bez otálení zasadit. Předtím je vybal a na hodinu strč do kýble s vodou.

Při výběru maliníku si poznamenej jeho název a zjisti, jestli jde o jednoplodící nebo remontantní odrůdu. Budeš pak vědět, kdy a jak správně prořezávat. 

Maliníky plodí od léta do podzimu, vyber proto alespoň 2 odrůdy, ať máš, co nejdelší sezónu. Ty, které plodí 1x ročně, se prořezávají jakmile šlahouny odplodí. Poznáš je podle hnědé barvy. Necháš jen silné zelené šlahouny, které zase v příštím roce ponesou ovoce. Maliníky plodící 2x do roka, tzv. remontantní, se na konci sezóny seříznou u země kompletně, v dalším roce na nových výhonech bude plno ovoce. 

Když maliny miluješ a máš k dispozici omezený prostor, vybírej z balkónových zakrslých odrůd. Červená se ti okoukala? Zasaď si žlutou nebo černou odrůdu, jsou stejně delikátní jako ty červené. 

Maliny jsou vytáhlé rostliny, budou potřebovat oporu, která se staví před sázením.
.....
Příklad konstrukce, která perfektně splní tento účel - zakopej 2 sloupky cca 2, 5 m od sebe a napni od nich drát ve třech řadách v délce 1,8 m, na druhém konci drát připevni znovu ke 2 sloupkům.
.....

Maliník

CHCEŠ ZAČÍT S PĚSTOVÁNÍM KVĚTIN? POKRAČUJ VE ČTENÍ