Představ si, že pořádáš garden party, mluvíš plynně anglicky a pozvánku přijali ti nejlepší zahradní architekti z celého světa. Se sklenicí vína v ruce vedete uvolněnou konverzaci a ptáš se jich, co by ti doporučili na tvojí zahradě změnit, nebo ještě lépe, ať ti poví, co by v žádné zahradě nemělo chybět a jak ji tvořit.
1. ZAHRADU TVOŘ NEJPRVE NA PAPÍŘE
Pozemek a dům změř a zakresli. Plánuj, škrtej a doplňuj. Tento pohled umožní předem zjistit, co všechno se na zahradu vejde a vyhneš se chybám v proporcích. Záhony budou velké tak, aby vynikly, na terasu se vejdeš i s návštěvou a nezapomeneš na místo pro uklizení sekačky.
Vizualizace tvých představ je prvním krokem, který ti pomůže dostat do zahrady vše, co chceš a potřebuješ.
2. NEKOPÍRUJ, ALE INSPIRUJ SE
Časopisy, pinterest, zahrady přátel i městské parky, to jsou místa, kde objevuješ nové rostliny a jejich aranžmá. Vnímáš prostor, přírodu i trvalé materiály tvořící kostru zahrady jako chodníky a ploty. Každé z těchto míst, které jsi si oblíbil/a, má jedinečnou atmosféru a ta je většinou nepřenositelná. Na tvé zahradě stejný mix prvků nemusí fungovat.
Nech se vést místem a okolím a zvaž specifické podmínky svého pozemku.
3. MÉNĚ JE I V ZAHRADĚ VÍCE
Používej místní kámen, dřevo nech přirozeně stárnout, vyber jeden druh dlažby, používej klasické pálené cihly, betonové prefabrikáty raději vynech nebo dej přednost litému betonu. Ber v potaz architekturu domu a blízkých staveb. Mulčuj pouze obyčejnou kůrou, slámou nebo listím, případně pod mulč dej nepotištěnou lepenku, která se za čas rozpadne a dovolí rostlinám růst. Při osazování záhonů trvalkami a letničkami vyber minimálně 3 kusy od jednoho druhu a vysazuj rostliny ve větších skupinkách.
V zahradě se opakuj, kombinuj minimum stavebních materiálů a méně druhů rostlin.
.....
3. SPRÁVNÉ ROSTLINY NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ
Kvalita půdy, nadmořská výška, teploty v průběhu roku, množství srážek, světlo a stín, tyto faktory ovlivňují, jestli rostliny, které jsi zasadil/a, budou vypadat po většinu roku skvěle bez tvého většího úsilí. Před jejich výběrem je dobré koukat k sousedům. Kterým stromům, keřům a květinám se u nich daří? Měl/a by sis načíst, co která kytka potřebuje.
Musíš dobře znát místo, kde rostliny sázíš a současně také nároky těchto rostlin.
4. OSAĎ DŮM A SPOJ JEJ SE ZAHRADOU
Při patě domu zasaď rostlinu, kterou máš rád/a a která dům přitáhne do zahrady. Zdi můžeš nechat porůst přísavníkem, břečťanem, vinnou révou nebo popínavými růžemi.
U domovní zdi zasaď keř, vytvoř záhon hortenzií nebo nakombinuj více druhů trvalek. Nech zezelenat garáž i kůlnu.
Dům a zahrada, které patří k sobě, vypadají skvěle!
.....
5. NA KAŽDOU ZAHRADU PATŘÍ STROM
Zahrada bez stromu nefunguje. Stromy vytváří trvalou strukturu zahrady. Poskytují útočiště a potravu zvířatům, jejichž hemžení nás baví. Úžasnými skupinami keřů nenahradíš dojem, který do zahrady vnese jeden vzrostlý strom. Jaké stromy budou vhodné? I zde platí podmínky z bodu 3 „Správné rostliny na správném místě“. Před očima musíš mít také proporce, kterých dorostou za několik let, a zvážit možnosti místa, protože mohou snadno přerůst vše okolo. Strom se dá pěstovat i ve velkém květináči a vejde se ti i na terasu.
Stromy udělají z tvé zahrady bezpečnou oázu a přinesou život do výšky, kterou můžeš obdivovat už jen očima.
6. MYSLI NA ROČNÍ CYKLUS ROSTLINY, STRUKTURU, BARVY
Aby tvá zahrada byla zajímavá od jara do zimy, kombinuj rostliny kvetoucí v různých časech. Uvědom si, jak mění svůj vzhled v průběhu roku.
Víš, že modrá a bílá barva v zahradě prostor zvětšuje a působí harmonickým dojmem? Naopak červená a žlutá barva tvůj pohled hned chytí a sluší rozlehlým zahradám. Barevné schéma zahrady vynikne, když seskupíš rostliny stejné barvy.
Úzké listy travin a dlaňovité listy přísavníku, hvězdnicovité květy fialových třapatek s úzkými dlouhými květenstvími bílého rozrazilu, to jsou kontrasty, které v zahradě vypadají dobře.
Kromě květů si všímej tvaru, barvy a velikosti listů a snaž se o co největší kontrast.
.....
Jarní cibuloviny, dlouho kvetoucí trvalky ve společnosti travin budou základem tvého nejoblíbenějšího záhonu.
8. VODA V ZAHRADĚ K UŽITKU I OSVĚŽENÍ
Voda může mít v zahradě různé podoby. Je to klasická studna s pumpou, vymletý kámen jako pítko pro ptáky, plechová vana pro osvěžení, jezírko plné žab nebo fontána, jejíž zvuk potrhuje klidnou atmosféru. Věnuj ji pozornost a udělej z ní další lákadlo, které bude bavit zvířata, děti i dospělé.
Mysli na styl zahrady, její funkci, aby vodní prvek do její podoby hezky zapadl.
9. ZAHRADU MĚŇ PRŮBĚŽNĚ DLE SVÝCH POTŘEB
Tvůj věk a zkušenosti budou ovlivňovat podobu zahrady a to, co na ni děláš. I když budeš zahradě věnovat čas a péči, některé z rostlin v záhonech převládnou a jiné se vytratí. Máš-li omezený rozpočet, budeš zahradu budovat po částech. Zahrada je živý organismus a bude tě překvapovat. Proto není špatně, pokud se její skutečná podoba od té na papíře bude lišit. Pro někoho je to místo k odpočinku na lehátku, jiný se chystá do podzimní soutěže o největší dýni a já třeba pořád pleju a přesazuju.
Zahradu tvoříš pro sebe. Porušuj pravidla. Hlavní je, aby ti zahrada přinášela radost.