Stroužky česneku k sázení

Jak pěstovat česnek

ČESNEK (Allium sativum) MŮŽEŠ PĚSTOVAT I V PROSTORNÉM KVĚTINÁČI. Jenom si musíš uvědomit, že pokud nevybereš jarní odrůdu, budeš jej opečovávat víc jak půl roku. Květináč je řešení i pro ty, jejichž půda je napadená bílou hnilobou (Sclerotium cepivorum). Česnek sázíš přímo na záhon. Pokud bojuješ s těžkou a nepropustnou půdou, můžeš ho nechat naklíčit v sadbovači.

Ozimý česnek má nejdelší vegetační období. Sází se na podzim, případně zkraje zimy, dokud půda úplně nazamrzne. Když budeš nedočkavý/á a začneš sázet už v září, nebo v teplém říjnu, riskuješ napadení houbovými chorobami. Stroužky strkej do země, jakmile má půda trvale pod 9 stupňů, což u nás bývá v posledních letech nejdříve v listopadu. A sázet můžeš i v průběhu prosince, dokud půda mrazem neztuhne.

Česnek potřebuje období nižších teplot, aby vytvořil pořádnou cibuli s velkým počtem stroužků.
.....

Jarní česnek můžeš sázet i na podzim, ale především v březnu. Odrůdy jarního česneku jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům a můžeš je uskladnit na delší dobu než ozimé odrůdy. Buď pozorný/á, když nakupuješ sadbu. Jarní se shání trochu hůř a výběr odrůd je omezenější.

Nesázej česnek určený do kuchyně
a vybírej označenou sadbu.
.....

Česnek a půda
Půda musí být propustná a výživná. Ideálně do země zaryj dobře vyzrálý kompost. Nesaď česnek do půdy s čerstvým kravským hnojem.
Stroužky
Sázej velké i malé stroužky. Poškozené stroužky vyřaď.
Česnek v sadbovači
Když je venku hodně velká zima, můžeš sázení odložit a mezitím česnek nastartovat v sadbovači.
Narašený česnek
Urychlený česnek můžeš zasadit na záhon a pořádně zalít.
Kořínky narašeného česneku
Česnek nezanedbávej ani na záhoně, opatrně ho okopávej.
Previous
Next

Česnek miluje teplou, lehkou a na živiny bohatou půdu. Řádky nebo jamky připrav cca 30 cm vzdálené a stroužky sázej cca 15 cm od sebe. Když sázíš na podzim, můžeš jít hlouběji do země (max 8 cm), v průběhu zimy a na jaře dávej stroužky 5 až 2,5 cm hluboko.

V dubnu a červnu si dej několik koleček s konví. Říkalo se, že se česnek nezalévá, ale v dnešní době, kdy na konci května a června už není v půdě dostatek vláhy, by cibule strádaly. Záhon okopávej a udržuj bez plevele, česnek pak nemusí bojovat o vodu a živiny. V průběhu června a srpna začnou listy žloutnout a zasychat. Popadni rycí vidle a skliď úrodu. Česnek nech proschnout na sluníčku. Jakmile slupka šustí jako papír, je hotovo. Svaž ho do copu, nebo ulož do bedýnky. Najdi mu suché a chladné místo ve spíži.

Česnek, cibuli i pórek pěstuj každý rok na jiném místě. Na malém pozemku to může být problém, ale jako řešení můžeš zkusit smíšenou sadbu. S česnekem si dobře rozumí jahody nebo rajčata. Naopak hrách a fazole drž od česneku dál. Česnek můžeš zasadit i po bramborách, nech ale půdu mezi výsadbami, co nejdelší možnou dobu odpočinout.

PALIČÁK NEBO NEPALIČÁK?

Paličáky musíš odhlávkovat, to je nejvýraznější rozdíl od česneku nepaličáku. Česnek paličák totiž vytváří květenství s pacibulkami. Stvol musíš odstranit, jakmile se objeví, jinak budou sklízené cibule menší. Květenství můžeš zpracovat v kuchyni. Dají se osmažit, nebo se z nich dělá pesto. Paličáky dříve vysychají a mají velké stroužky. Vypadají lépe, mají totiž více symetrickou cibuli a fialovější zbarvení.

Česnek nepaličák květní stvol nevytváří, je s ním proto méně práce a taky se lépe přizpůsobuje prostředí. Nepaličáky nejsou tak velké, ale paličáky předhánějí v chuti. Bývají ostřejší a dobře se skladují.

Nejdříve spotřebuj paličáky.
.....

Znáš sloní česnek? Jedná se o druh pórku. Jeho cibule se ale dělí na obrovské stroužky. Cibule váží až půl kila. Tento česnek má delikátní chuť a nejčastěji se peče celý v troubě.

Stroužky česneku k sázení

Jak pěstovat česnek

ČESNEK (Allium sativum) MŮŽEŠ PĚSTOVAT I V PROSTORNÉM KVĚTINÁČI. Jenom si musíš uvědomit, že pokud nevybereš jarní odrůdu, budeš jej opečovávat víc jak půl roku.

CHCI ČÍST DÁLE .....